СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Интервалдар методу

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Интервалдар методу»

______”___________-20 -жыл

ОББ текшердим:­­­­­______________

Предмет

Алгебра

9 -класс

I чейрек



Сабактын темасы: Интервалдар методу.

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, сүрөттөр,

графиктер, видеосабак.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Квадраттык барабарсыздыктарды интервалдар методу менен чыгарууну үйрөнөт;

Квадраттык барабарсыздыкты интервалдар методу менен чыгарууну түшүнсө.

Өнүктүрүүчүлүк

Барабарсыздыктарды интервалдар методу менен чыгарып, түшүнүктөрүн чиймеде көрсөтүшөт;

Графиктерди, формулаларды пайдаланып, мисалдар иштей алса.

Тарбиялык

Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет.

Кунт коюп угат, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе.

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама


2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо




2-3’

https://wordwall.net/resource/39624976/


1.Тема жана максат менен таанышышат.

2.Барабарсыздыктар, барабарсыздыктарды интервалдар методу менен чыгаруу боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

3.Окуучулар менен бирдикте барабарсыздыктар, барабарсыздыктарды интервалдар методу менен чыгаруу талкууланат.




1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте барабарсыздык, барабарсыздыкты интервалдар методу менен чыгарууну түшүнөт.

Интервалдын жардамы менен жоопторун жазууну үйрөнөт.



НК 1

НК 2



ПК 1

ПК 2

ПК 3




Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо.

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

8-10’

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК 4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.




Калыптандыруучу баалоо.

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

25-27’

62. Оозеки: х=7 чыгарылышы болорун.

а) (х+1)(х-5) 0; г) (х-9)(х-10) 0;

(7+1)(7-5) 0; 16 0; (7-9)(7-10) 0; 6 0;

63. а) (х+3)(х-7) 0; в) (х-3)(х+ 0;

х -3, х 7; х 3, х

+ . - . х + . - .+ х

-3 7 -1/2 3


Ж: . Ж:


64. а) x2+6х 0; б) x2-7х 0;

х(х+6) 0 х(х-7) 0

х 0, х -6. х 0, х 7.

+ .- .+ х + . - .+ х

-6 0 0 7

Ж: (-6; 0). Ж:

в) x2+х-12 0; г) x2-2х-3 0;

Д=1-4*(-12)=49. Д=4-4*(-3)=16.

х1=4, х2=-3; х1=-1, х2=3;

+ . - . + х + . - .+ х

-3 4 -1 3

Ж: (-3; 4). Ж:

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.




Калыптандыруучу баалоо.

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет:

-Квадраттык барабарсыздык д. э?

- Квадраттык барабарсыздыктар интервалдар методу м-н кантип чыгар-т?

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет: №65.

4. Баалоо.

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет.

Жыйынтыктоочу баалоо.


















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!