Мировая история
Французская революция.
План дневного урока
Цель урока - узнать: Объяснение термина «революция», кажется, названия англо-французских революций, имена выдающихся деятелей революции.
Быть способным: представить этапы «Великой французской революции», объяснение терминов дома.
Проанализируйте формирующую фразу Людовика XV: «После нас даже потоп».
Просмотр содержимого документа
«Французская революция.»
ՕՐՎԱ ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
Դասի տևողությունը`45ր
Ամիս,ամսաթիվ ______ Առարկան` Համաշխարհային պատմություն
Դասարանը ` VIII ՈՒսուցիչ` Շ. Հարությունյան
Դասի թեման - § 5, Ֆրանսիական մեծ հեղափոխությունը:
Դասի տիպը - խառը տիպի դաս:
Դասի նպատակը - Իմանան`
տերմինի բացատրությունը,թվեն անգլիական և ֆրանսիական հեղափոխությունների անվանումները, հեղափոխության նշանավոր գործիչների անունները:
Կարողանան`
ներկայացնել փուլերը , տան տերմինների բացատրությունը:
Վերլուծեն Լուի XV- ի ձևակերպած թևավոր արտահայտությունը`:
Անհրաժեշտ պարագաներ – տեսանյութեր
Հիմնական հասկացություններ
Գլխավոր շտատներ, Սահմանադիր ժողով, յակոբիններ, , մեծ հեղափոխություն, ահաբեկություն, կոնսուլ, իշխանություն, բուրժուական միապետություն, ազգային գվարդիա:
Կիրառվող մեթոդներ – մտագրոհ , քառաբաժան:
Դասի ընթացքը.
Խթանման փուլի նկարագրությունը – Կատարել համակողմանի հարցում.
Ի՞նչ է հեղափոխությունը:
Որո՞նք են Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության պատճառները:
Ինչու՞ Լուի XVI – ը հրավիրեց Գլխավոր շտատներ:
Ովքե՞ր ստեղծեցին Ազգային ժողովը:
Ինչո՞վ է նշանավոր 1789թ. հուլիսի 14-ը (Բաստիլի գրավման օրը`Ֆրանսիայի ազգային տոնը):
Նշել Ֆրանսիական հեղափոխության փուլերը:
Իմաստի ընկալման փուլի նկարագրությունը – Գրատախտակին գրել.
թեկուզ ջրհեղեղ թևավոր արտահայտությունը և անցկացնել
քննարկում:Աշակերտների միջոցով բացատրել իմաստը , նախապատ-
մությունը:Ներկայացնել Բաստիլի գրավումը:Հնչեցնել `
Ֆրանսիայի ներկայիս օրհներգը:
Կշռադատման , գնահատման փուլի նկարագրություն – Կատարել խմբային աշխատանք:
Դասարանը բաժանել չորս խմբի:Յուրաքանչյուր խմբի տալ հանձնարա-
րություն:
I խումբ – Նշել
եթե հանձնարարվեր խմբագրել հռչակագիրը, ի՞նչ ուղղումներ և լրացումներ
կանեիք:
I I խումբ – Կազմել
շրջափուլը ենթահարցի ծավալուն պլանը:
III խումբ - Լրացնելաղյուսակը:
IV խումբ – Բացատրել հետևյալ տերմինները.
Գլխավոր շտատներ –
Սահմանադիր ժողով –
յակոբիններ –
-
հեղափոխություն –
ահաբեկություն –
Դասն ամփոփել`կատարելով համեմատություն Ֆրանսիական մեծ հեղա-
փոխության և Անգլիական հեղափոխության միջև:
Հաղորդել նոր դաս`Նապոլեոնի դարաշրջանը (դասախոսության միջոցով):
Իրականացնել գնահատում: