Сабактын темасы: Эркин тушуу. Эркин тушуу ылдамдануусу. Оордук кучу. Салмак.
Мазмундук тилке:
|
Илимий жана окуу таанып-билуу усулдары.
|
Негизги компотенттуулук
|
-окуучулар эркин тушуу,э.т.ылдамдануусу,оордук кучу,салмак жонундогу билимдерин бекемдешет;
-э.т. ылдамдануусу д = 9.8 м/с2 экени, F0 жана Р жонундо талкуу жургузот;
-нерсенин жана Ргы, эркин тушуу ылдамдануусу абасыз чойродо салмаксыз абалда болушуну тажрыйбада далилдешет, оз алдынча мисал иштей алышат;
|
- Маалыматтык:
- Социалдык-коммуникативдик:
- Оз ишин уюштуруу жана койгойлорду чечуу:
|
Предметтик компотенттуулуктор:
1. Физикалык билимдердин системасын оздоштуруу жана илимий суроону коюу;
2. Физикалык кубулуштард,закон ченемдуулукторду илимий изилдоо (тушундуруу);
3. Илимий далилдерди коюу;
Сабактын максаты: - окуучулар э.т. э.т.ылдамдануусу, , Р, салмаксыздык жонундо билишет; Алган теориялык билимин тажрыйбада пайдалануу менен жыйынтык чыгаруу кондому осуп, калыптанат.
Сабактын милдеттери:
|
Кутулуучу натыйжа:
|
Корсоткучтор:
|
1.Когнитивдик:
Э.т. э.т. ылдамдануусу б.а. д=9.8 м/с2, F0, Р жонундо тушунук беруу.
2.Журум-турумдук:
Салмак, салмаксыздык жонундо тушунугун терендетип, д=9.8 м/с2 турактуулугун тушундуруу.
3.Баалуулук:
-Коммуникативдик кондомдорду тарбиялоо;
-Топто, жекече иштоодо,журум турум маданиятын калыптандыруу;
|
10.1.2.1.
Оордук кучу менен салмактын ортосундагы байланышты аныктайт.
|
- Эгер окуучу э.т. , э.т. ылдамдануусу жонундо маалыматка ээ болсо;
- Эгер окуучу д=9.8 м/с2экенин тушундуруп бере алса;
- Эгер окуучу F0 жана Р ын физикалык маанисин тушундуро алса;
- Эгер окуучу F0, Р ын чондугун, бирдигин, формуласын далилдей алса;
- Эгер окуучу оз алдынча маселе чыгарып, озунун оюн мисал менен корсото алса;
|
Сабактын ыкмасы: Изилдоочулук .
Сабактын тиби: Аралаш.
Сабактын формасы: Жаны билимди уйронуу менен тажрыйбада пайдалануу;
Сабактын методу: Жаны билим беруу.
Баалоонун усулдары: Диагностикалык, Калыптандыруучу, Жыйынтыктоочу, Топто, Жекече баалоо.
Ресурстар: Предметтик стандарт,Куш канаты,Таш,Бытыра, Айнек идиш, Динамометр, Ноутбук, М.б. ж.б. Ж.Эгембердиев
Сабактын журушу:
|
Мугалимдин иш аракети:
|
Окуучунун иш аракети:
|
Баалоо
|
Комп.
|
Убагы
|
1.Окуу ишмердуулугуно мотивация
|
-Окуу чойросун тузуу;
-Саламдашуу;
-Катышууну тактоо;
Жагымдуу маанай(муг. айтат.);
Эже -синди турушту
Чындыкты талашып
Чындыкка жеткегн сон
Калышты бири-бирине карашып.
(тараза)
|
-Саламдашат
-Окуу куралын алышат
-Ордунан туруп мугалимдин айтканын кайталашат.
|
Ыраазычылык билдируу.
|
|
|
2. Алтын эреже кабыл алуу
|
Келгиле балдар “Алтын эреже”ни эске салалы.
|
С-
А-
Б-
А-
К-
Т-
А-
|
|
|
|
3.Кутулуучу натыйжаны кабарлоо.
|
Балдар бугунку сабакта силер эркин тушуу,д, F0, Салмак жонундо тушунуп, байланыштыруучу формуланы туура корсото алсанар, лабораториялык каражаттарды пайдаланып, заманбап илимдин жетишкендиктерин колдонуп жакшы жыйынтык бере аласынар.
|
-Ой жугуртушот;
- Тушунууго аракет кылышат;
|
Озун -озу баалоо
|
П.К. 2.
|
5-мин
|
4.Отулгон теманы бышыктоо.
|
Биз буга чейин Н. 1-2-3-зак. Импульсту сактоо законун, Б.д.т.законун карадык. Класстер боюнча, ирети менен закондорду жазып, ар бирине аныктама, муноздомо берип, формуласын корсотосунор.
|
|
Шарик берилет К.б
|
|
|
5.Жаны теманын максатын аныктоо.
|
Э.т. жана д=9.8 м/с2 , салмак, оордук кучу булардын байланышы кандай болот?
|
Сабактын темасы, максаты, милдети, критерийи талкууланат, аныкталат.
-Асмага же таянычка аракет эткен оордук кучу салмак д.а.
F0=mg; P=mg;
|
Д.б.
|
К.Сулайманова
|
|
6.Жаны билимди оздоштуруу
|
F0-б.д.т. кучунун бир туру б.э
-Нерселердин жердин борборуна тартылуу кучу оордук кучу д.а.
F0=mg m-нерсенин массасы
g- э.т. ылдамдануусусу
Оордук кучунон башка салмак тушунугу киргизилген.
-Оордук кучунун натыйжасында асмага же таянычка таасир эткен куч салмак д.а.
Р=mg F0-(H) ; P-(H) ;
-Тараза же динамометр менен олчонот.
-Эгер нерсеге б.д.т. кучу же F0 гана аракет этсе ,ал нерсе эркин тушот.
|
|
|
|
7 мин.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7.Практикалык иш
|
Балдар бугун бизге белгилуу болгон “Физика” дарагынын “Динамика” бутагында бир нече суроолор берилиптир.
Канчалык так, туура жооп берсенер, алар дагы коп-коп кызмат кыла берет
|
1.Кучту олчоочу курал ? (динамометр)
2. д-канчага барабар? (9.8 м/с2)
3. Оордук кучунун формуласы? ( F0=mg)
4.Салмактын формуласы ? ( Р=mg)
5.Качан а=д б.т.? (нерсе салмаксыз учурда)
6.Массасы 1.3 кг болгон нерсеге аракет этуучу оордук кучу эмнеге барабар?
(F0=mg=1.3*10=13Н)
7.Массасы 60 кг болгон адамдын салмагы канча болот? ( Р=mg=60*10=600Н)
|
Шарик берилет. К.Б.
|
Жум.дептер. С.Имамалиева 32.б.
|
3 мин
|
8.
|
|
|
Шарик берилет
|
Ж.Эгембердиев
|
3 мин
|
9. Уй тапшырма
|
№99 5 м/с2ылдамдануу менен тик ойдо которулуп бара жаткан лифттин полунда, массасы 4 кг болгон нерсе жатат. Нерсенин салмагы эмнеге барабар?
А)20 Н Б)50Н В)60Н Г) 70Н Д) 80 Н
|
|
Жекече баалоо
|
Ж.Эгембердиев
|
2 мин.
|
10.Баалоо
|
Сабактын башында корсотулгон эксперт ар бир баланы топтогон шариктерин таразага коюп, баалоонун реалдуу болушун козомолдойт. Нерсенин оордук кучунун(салмагынын) гана натыйжасындагы кыймылы эркин тушуу д.а. g=9,8м/с2
Салмаксыздыктын негизги шарты:
__Динамометрге жук илип пуржинанын чоюлганын коробуз,Эгер динамометр жук менен эркин тушсо ал деформацияланбайт. Б.а. а=g болуп калат.
__Класста ар бир бала жекече иштей баштайт. Эксперт ар бир балага козомол жургузот.
А) тапшырма берилет
Б) козомолдошот
В) кенеш берилет
|
1.Таразаны алышат
2.Ар биринин шариги таразага коюлат
3.Корсотууну белгилешет
4.Эн корсоткучтуу бала аныкталат
5.Эксперт менен бирге ар бири бири-бирине баа бере алышат.
|
Жыйынтыктоочу баа
|
|
2 мин.
|
11.Рефлекция
|
10б кл. 20 окуучу бар. Сабакта 19 окуучу катышты. 1 окуучу турдуу себептер менен катышпай калышты.Мен бул сабакта Эркин тушуу , эркин тушуунун ылдамдануусу боюнча билим бере алдым деп ойлойм.Алган билимдин натыйжасында балдар кээ бир чондуктарды , бирдиктерди , формулаларды табуу менен бышыктай алышты.Сабакка келбей калган окуучуну кошумча сабак отуу менен жеткерууго аракет кыламын.
|
|
|
П.К.2
|
|