Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն
Առարկան՝ Ֆիզիկա
Դասարանը՝ 9-րդ
Դասի թեման՝ Էլեկտրական երևույթներ
Նոր նյութ՝ Հոսանքի ուժ: Ամպերաչափ
Հին նյութ՝ Հոսանքի աղբյուրներ: Էլեկտրական շղթա
Դասի բնույթը՝ Գիտելիքների ամրապնդման և նոր նյութի հաղորդման դաս
Դասի նպատակը՝
Գաղափար ունենալ
հոսանքի ուժի, դրա չափման միավորի մասին,
ամպերաչափի աշխատանքի սկզբունքների մասին,
հոսանքի աղբյուրների մասին:
Կարողանալ
սահմանել հոսանքի ուժը, չափման միավորը,
ստանալ հոսանքի ուժը հաշվելու բանաձևը,
կազմել էլեկտրական շղթա, չափել հոսանքի ուժը շղթայում:
Դասի կահավորումը՝ պաստառներ, հոսանքի աղբյուրներ, ամպերաչափ,միլիամպերաչափ, գալվանաչափ, լուսավորման շիկացման լամպ:
Դասի մեթոդը՝ Մտագրոհ, ԳՈՒՍ:
Գործնական աշխատանք՝ կազմել էլեկտրական շղթա և չափել հոսանքի ուժը:
Դասի ընթացքը.
Տնային աշխատանքի ստուգում:
Հին նյութի ամփոփում :
Նոր նյութի հաղորդում:
Գործնական աշխատանք:
Գնահատում:
Տնային աշխատանքի հանձնարարում:
Դասի ամփոփում հարցերի միջոցով.
Ինչո՞վ է տարբերվում էլեկտրականացած մարմնի շրջապատող տարածությունը չէլեկտրականացած մարմինը շրջապատող տարածությունից:
Ինչպե՞ս են հաղորդչում շարժվում լիցքավորված մասնիկները էլեկտրական դաշտի բացակայության դեպքում:
Ինչպե՞ս են հաղորդչում շարժվում լիցքավորված մասնիկները էլեկտրական դաշտի բացակայության դեպքում:
Ի՞նչն են անվանում էլեկտրական հոսանք:
Ո՞րն է ընդունված որպես հոսանքի ուղղություն:
Որո՞նք են էլեկտրական հոսանքի գոյության անհրաժեշտ պայմանները:
Ինչպե՞ս կարելի է փորձով դիտել էլեկտրական հոսանքի ջերմային/լուսային/ ազդեցությունը:
Ինչպե՞ս կարելի է փորձով դիտել էլեկտրական հոսանքի քիմիական ազդեցությունը:
Ի՞նչ կարող ենք ասել էլեկտրական հոսանքի մագնիսական ազդեցության մասին:
Ի՞նչ կարող ենք ասել էլեկտրական հոսանքի բնախոսական ազդեցության մասին:
Էլեկտրական հոսանքի բնախոսական ազդեցությունը ո՞վ է առաջին անգամ իր վրա կրել:
Ի՞նչ օգտակար և վնասակար կողմեր ունի էլեկտրական հոսանքը:
Խթանման փուլ
Հարցերի միջոցով վերհանել աշակերտների նախնական գիտելիքները ուսուցանվող նյութի վերաբերյալ:
Իմաստի ընկալման փուլ
Սահմանել հոսանքի ուժը, գրել բանաձևը.
Սահմանել հոսանքի ուժի չափման միավորը միավորների ՄՀ-ում:
Պարզել ամպերաչափի գործողության սկզբունքը:
Պարզել ,որ ամպերաչափը միացնում են հաջորդական էլեկտրական շղթայի այն բաղադրիչին, որի հոսանքի ուժը պետք է չափել:
Կշռադատման փուլ -Գործնական աշխատանքի կատարում
ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
ՏՆԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒՄ
§ 9, ՀԷ 32/1-6/ , խ 31, 32, 33
Գրականություն
Ս. Վ. Գրոմով, Ն. Վ. Ռոդինա:Ֆիզիկա, դասագիրք հանրակրթական դպրոցի 9-րդ դա-
սարանի համար
Ս. Վ. Գրոմով, Ն. Վ. Ռոդինա «Ֆիզիկա 7-9:Ուսուցչի ձեռնարկ»:
Հանրակրթական հիմնական դպրոցի Ֆիզիկա առարկայի չափորոշիչ: