СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Экологиялық мәселелер 7 сынып

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл қысқа мерзімді жоспар  қазақ тілінен 7 сыныпқа арналған. Латын тіліндегі сөйлемді сәйкестендіру тапсырмасы бар.

Просмотр содержимого документа
«Экологиялық мәселелер 7 сынып»

Qazaq tilinen qysqa merzimdi jospar

Uzaq merzimdi
jospar bólimi: 3





жоспар бөлімі

Mektep: M.Gorkı atyndaǵy №1 Qarabalyq orta mektebi
Muǵalim: Kamalova Gýljanat Mırashovna




Kúni:
Synyp: 7 «A»

Qatysqandar: 11 Qatyspaǵandar: 0

Сабақтың тақырыбы

Sabaqtyń taqyryby

Ғаламдық экологиялық мәселелер.

Ǵalamdyq ekologıalyq máseleler.


Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)

Sabaqta iske asatyn oqý maqsaty (oqý baǵdaralamasynan silteme)

7.Т6 Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру;

7.О5. Қосымша ақпарат көздерінен алған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба шартты белгілер түрінде ұсыну.

7.А5. Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші-тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру.



Сабақтың мақсаттары:

Sabaqtyń maqsattary:

Барлығы: Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші-тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстырады.

Көбі: Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра отырып жауап беру;

Кейбірі: Қосымша ақпарат көздерінен алған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба шартты белгілер түрінде ұсыну.





Күтілетін нәтижелер:

Kútiletin nátıjeler:

Тақырыпқа қатысты шағын мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы ғаламдық экологиялық мәселелер туралы ақпарат береді.

Бағалау критерийлері

Baǵalaý krıterııleri

Бағалау критерийі



Мәтін бойынша жұмыс жасау

Тапсырма №


1

Дескриптор

Балл


1

1

1

1

Дескриптор:

1.Мәтінге ат қою

2.Мәтіннен кілт сөздерді атау

3. Сын есімді сөзді тауып жазу.

4.Мәтін бойынша 2 сұрақ құрастыру



Сілтеме:

Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы, ғаламтор желісі.

Жетістік критерийлері:

Оқушының төменгі жетістігі(ОТЖ): тақырыпқа қатысты шағын мәтіндерді мәнерлеп оқиды, мәтіндерден тақырыпқа қатысты негізгі ақпаратты табаалады.



Оқушының орташа жетістігі(ООЖ): сабақбарысында мәтіндерді талдау, сипаттау арқылы ғаламдық экологиялық мәселелер туралы ақпарат береді.



Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып көлемінде сыныптастарымен сөйлесімге түсіп, ғаламдық экологиялық мәселелер жайлы жан-жақты ақпарат береді.

Жаңа сөздер:

Жұқаруы, жердің тозуы, мұнай қалдықтары, жойыла бастайды, итбалықтардың қырылуы, алдыналуүшін, айыппұл мөлшері,сүзгілер орнату, апатты аймақ,тартылу,құрғапқалу, желментарау.

Сабақта қолданы- латын материал- дар:

Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты суреттер, карта, үлестірмелі материалдар, маркерлер, аудио

Оқыту әдістері:

Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Менің есімім әдемі» тренингі, кластер,топтық, жеке жұмыс, «тізбектеп оқу».

Дереккөздері:

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.

Сабақтың барысы:

Жоспарланған кезеңдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сабақтың басы 3 мин






Оқушылармен амандасу;

Оқушыларды түгендеу;

Психологиялық ахауал туғызу.

Көңіл күйлерің қандай? Енді жақсы көңіл күймен сабағымызды бастайық.

Қызығушылығын ояту: «Суреттер сөйлейді» . Суртеттегі тақырыпты ашу.

-Сабақтың тақырыбы не туралы болмақ?

-Сен Қазақстанның қай аймағында тұрасың?

-Сен тұратын жердің экологиясы қандай?

Сабақтың тақырыбы мен оқыту мақсаты, бағалау критерийлерін хабарлап айтамын.

Оқыту мақсаттары: Мәтінді тыңдау, мәтін негізінде сұрақтарға жауап беру, жұппен диалог құру. Тақырып негізінде кластер құру.

Амандасады.

Кезекші жауап береді.


Смайликтер арқылы көрсетеді.



Суреттерге қарайды, сурет не туралы екенін анықтайды.









Сұраққа жауап береді.


Сабақта не істейтіндерін айтады





Сабақтың мақсатын тыңдайды.

Сабақтың ортасы


32 минут

Мағынаны тану:

Дескриптор ( 1 балл)

Балл


Дескриптор:

1.Мәтінге ат қою.

2.Мәтіннен кілт сөздерді атау

3. Сын есімді сөзді тауып жазу.

4.Мәтін бойынша 2 сұрақ құрастыру

Білу: Мәтінді оқып, танысады.

57 бет 4 -тапсырма.

Түсіну: Мәтін желісі бойынша латын кәріпінде жазылған сөйлемдерді сәйкестендірту. Өзара тексеру.

1.Мұнай қалдықтары мұхит, теңіз суларын ластайды. Sý tartylyp, teńizdiń túbi qurǵap qalady.

2.Мұхит, теңіз суларының ластануы тіршілікті жойады. Qurǵap qalǵan teńiz túbinde zıandy tuzdy shań jelmen taraıdy.

3.Балықтар мен итбалықтардың қырылуы. Munaı qaldyqtary muhıt, teńiz sýlaryn lastaıdy.

4.Су тартылып, теңіздің түбі құрғап қалады. Muhıt, teńiz sýlarynyń lastanýy tirshilikti joıady.

5. Құрғап қалған теңіз түбінде зиянды тұзды шаң желмен тарайды. Munaı óndirý quraldaryna súzgi ornatý.

6.Мұнай өндіру құралдарына сүзгі орнату. Balyqtar men ıtbalyqtardyń qyrylýy.

Жеке тапсырма: Синквейн. Экология

жұптық «Табиғат» тақырыбында диалог (ауызша) құрастырту (4 сұрақ)

Топтық жұмыс: видеоны қарап «Табиғатты қорғау» постер құрғызу. (2 мин)



Өздері балдарын қояды







Оқулық

Мәтін бойынша жұмысты орындайды.


Парақтарын ауыстырып өзара тексереді.

Суреттердің дұрыстығын слайд арқылы тексереді.





Жазбаша синквейнді дәптерге орындайды.

Ауызша жұппен диалог құрастырады.

Топ болып постер құрады.




Суреттерді сөйлемдермен сәйкестендіреді.

Сабақтың соңы 5 мин

Рефлексия. Табиғатты қорғау суреттері таратылады. Соған бүгінгі сабақтан не білдіңдер бір сөйлеммен жазыңдар. Видео Ауаның ластану себептері.










Стикерлерге 1 сөйлеммен жазады.



Видео карайды


Үй тапсырмасы

«Арал теңізі –экологиялық аймақ» туралы шағын эссе жазу.

презентация жасауға беремін

«Экология» сөзіне сөзжұмбақ

Күнделіктеріне үй тапсырмасн жазып алады

Рефлексия

Сабақ түсінікті,қызықты- екі бас бармақ

Сабақты орташа түсіндім –бірбармақты көрсету.

Сабақты түсінбедім сұрақ бар – бармақты төмен көрсетеді



Көрсету арқылы рефлексия жасайды.








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!