“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Баштапкы функциянын аныктамасы.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, формулалар, презентация,
тех.каражаттар, видеосабак.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функциянын аныктамасы, табуу формулалары, интегралдоо боюнча туундуну эсептөөнү кайталоо менен түшүнөт. | Баштапкы функция, аныктамасы, формулалар, дифференцирлөө операциясына тескери болгон интегралдоо боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Туундуну эсептөө, баштапкы функцияны табуу формулаларын пайдаланат; | Баштапкы функцияларды табууда туундуну эсептөө формулаларын пайдалана алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 3-4’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Формулалар, таблицалар менен кыска түшүндүрмө берилет. 3.Окуучулар менен бирдикте формулалар талкууланат | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалимдин жардамы менен формулаларды түшүнөт. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-22’ | №326. а) F(x)=x5, f(x)=5x4, б) F(x)=x-3, f(x)=-3x-4, в) F(x)= , f(x)=x6, г) F(x)= , f(x)=x-7, №327. а) башт.функция болбойт. б) башт.функция болот. №328. в) г) | Окуучулар баштапкы функцияны табууну өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен эсептешет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, интегралдоо деген э? -Туундуну эсептөө формулалары? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №327(в, г), 328(а, б). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функциянын аныктамасы, туундуну эсептөө эрежелери боюнча айтып беришет. | Баштапкы функцияны табуу, туундуну эсептөө формулалары боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Баштапкы функциянын, туундуну эсептөө формулаларын пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Баштапкы функцияны табуу, туундуну эсептөө формулалары менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим баштапкы функцияны табуу жана туундуну эсептөө эрежелери боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №329. а) f (х)=-sinx, F(x)=cosx+12, б) f (x)=-x, F(x)= , в) f (x)=-4, F(x)=9-4x, г) f (х)=-cosx, F(x)=19-sinx, №330. а) = б) в) г) №331. а) башт.функция болот. б) башт.функция болот. в) башт.функ.болбойт. г) Башт.функция болот. №332. б) б) №332. б) f(x) үчүн h(x) баштапкы функция; q(x) үчүн f(x) баштапкы функция. | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, интегралдоо д.э? -Туундуну эсептөө эрежелери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №333. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Баштапкы функциялардын негизги касиеттери.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, формулалар, презентация,
тех.каражаттар, видеосабак.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функциянын жалпы түрү, негизги касиеттери боюнча түшүнөт. | Баштапкы функция, анын жалпы түрү, негизги касиеттери боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Туундуну эсептөө, баштапкы функцияны табуунун негизги касиетин, формулаларды пайдаланат; | Баштапкы функцияларды табууда касиеттерди, туундуну эсептөө формулаларын пайдалана алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 3-4’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Формулалар, таблицалар менен кыска түшүндүрмө берилет. 3.Окуучулар менен бирдикте касиеттер, формулалар талкууланат | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалимдин жардамы менен формулаларды, касиеттерди түшүнөт. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-22’ | №335. а) f(x)=2-x4, F(x)= , б) f(x)=x+cosx, F(x)= , в) f(x)=4x, F(x)=2x2+C; г) f(x)=-3, F(x)=c-3x. №337. а) ; -2+C=-12; C=-10; ; б) 1+C=0; C=-1. в) ; г) 1+C=-1; C=-2 | Окуучулар баштапкы функцияны табууну өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен эсептешет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Башт-ы функциянын жалпы түрү деген э? -Башт.функциянын негизги касиеттери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №336. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функциянын негизги касиеттери, жалпы түрүн табуу боюнча айтып беришет. | Баштапкы функцияларды табуу, негизги касиеттери боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, туундуну эсептөө формулаларын пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, туундуну эсептөө формулалары менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим баштапкы функциялардын жалпы түрүн табуу жана туундуну эсептөө эрежелери боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №338. а) F(x)=sinx-xcosx, f (х)=xsinx; F(x)=sinx-xcosx+C; б) F(x)= , в) F(x)=cosx+xsinx, f(x)=xcosx; F(x)=xcosx+C; г) F(x)= 1+ №339. а) б) в) 1+C=-1, C=-2; №340. а) б) | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, туундуну эсептөө эрежелери? -Баштапкы фукнциянын негизги касиеттери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №341. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Баштапкы функцияларды табуунун үч эрежеси.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, формулалар, презентация,
тех.каражаттар, видеосабак.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функцияларды табуунун эережелери боюнча түшүнөт. | Баштапкы функцияларды табуунун эрежелери боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Туундуну эсептөө, баштапкы функцияны табуунун эрежелерин, формулаларды пайдаланат; | Баштапкы функцияларды табууда эрежелерди, туундуну эсептөө формулаларын пайдалана алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 3-4’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Формулалар, таблицалар, слайд менен кыска түшүндүрмө берилет. 3.Окуучулар менен бирдикте баштапкы функциянын үч эрежеси, формулалар талкууланат | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалимдин жардамы менен формулаларды, эрежелерди түшүнөт. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-22’ | №342. а) , б) , в) , г) №343. а) ; г) . | Окуучулар баштапкы функцияны табуунун эрежелерин пайдаланып, өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен эсептешет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Башт-ы функциянын жалпы түрү деген э? -Башт.функциянын негизги касиеттери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №343 (б, в). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функциянын негизги касиеттери, эрежелери, жалпы түрүн табуу боюнча айтып беришет. | Баштапкы функцияларды табуу, негизги касиеттери, эережелери боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, туундуну эсептөө формулаларын, эрежелерди пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, туундуну эсептөө формулалары менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим баштапкы функциялардын жалпы түрүн табуунун эрежелери, касиеттери боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №344. а) б) в) г) №345. а) б) в) г) -0,5-2+3+C=5 0,5+C=5, C=4,5 №346. а) б) в) г) | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, туундуну эсептөө эрежелери? -Баштапкы фукнциянын негизги касиеттери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №347. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функциянын негизги касиеттери, эрежелери, жалпы түрүн табуу боюнча айтып беришет. | Баштапкы функцияларды табуу, негизги касиеттери, эережелери боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, туундуну эсептөө формулаларын, эрежелерди пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, туундуну эсептөө формулалары менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим баштапкы функциялардын жалпы түрүн табуунун эрежелери, касиеттери боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №348. Түз сызык боюнча кыймылда болгон чекиттин ылдамдыгы: C=0. Чекиттин координ-сы: №349. Түз сызык боюнча кыймылда болгон чекиттин ылдамдыгы: 4 Чекиттин координ-сы: №350. , 4+4+С=10, С1=2. , х=12, | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, туундуну эсептөө эрежелери? -Баштапкы фукнциянын негизги касиеттери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №352. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Ийри сызыктуу трапециянын аянты.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, формулалар, презентация,
тех.каражаттар, видеосабак.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Түз сызыктар менен чектелген фигура-ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу боюнча түшүнөт. | Графикте берилген ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу формуласын пайдаланат; | Сызыктар менен чектелген фигуранын аянтын чыгара алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 3-4’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Формулалар, графиктер, сүрөттөр, слайд менен кыска түшүндүрмө берилет. 3.Окуучулар менен бирдикте ийри сызыктуу трапеция, анын аянтын табуу формулалар талкууланат | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалимдин жардамы менен формулаларды, теореманы түшүнөт. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-22’ | №353. в) y=sinx, y=0, x=0, x= ; F(x)= -cosx S=F( )-F(0)= -cos + cos0= -(-1)+1=2; г) , y=0, x=1, x=2. , S=F(2)-F(1)= | Окуучулар ийри сызыктуу трапеция, анын аянтын табууда графиктерди пайдалануу менен өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен эсептешет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Ийри сызыктуу трапеция деген э? -Ийри сызыктуу трапециянын аянты кантип табылат? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №353 ( а, б). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапеция, анын аянтын табуу боюнча айтып беришет. | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табууда баштапкы функциянын табууну, графиктерди пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалимийри сызыктуу трапециянын аянты, графикте жайланышы боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №354. а) , y=0, x=0, x=2. , S=F(2)-F(0)= б) y=1+2sinx, y=0, x=0, x= ; F(x)=х -2cosx S=F( )-F(0)= ( -2cos -2cos0= +2; в) у=4-х2, у=0; 4-х2=0 х2=4, х=2, х=-2. F(x)=4х- S=F(2)-F(-2)= г) у= у=0, х= х= ; F(x)=х+ S=F( )-F( )=( №355. б) у= у=0, х=0, х=2; F(x)= S=F(2)-F(0)= г) у=-(х-1)3, у=0, х=0. F(x)= S=F(1)-F(0)= | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, туундуну эсептөө эрежелери? -Баштапкы фукнциянын негизги касиеттери? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №355 (а, в). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
| “______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ | | | | |
| Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № | | | | |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапеция, анын аянтын табуу боюнча айтып беришет. | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табууда баштапкы функциянын табууну, графиктерди пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим ийри сызыктуу трапециянын аянты, графикте жайланышы боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №354. а) , y=0, x=0, x=2. , S=F(2)-F(0)= б) y=1+2sinx, y=0, x=0, x= ; F(x)=х -2cosx S=F( )-F(0)= ( -2cos -2cos0= +2; в) у=4-х2, у=0; 4-х2=0 х2=4, х=2, х=-2. F(x)=4х- S=F(2)-F(-2)= г) у= у=0, х= х= ; F(x)=х+ S=F( )-F( )=( | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, туундуну эсептөө эрежелери? -Ийри сызыктуу трапециянын аянты кантип табылат? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №355 (а, в). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапеция, анын аянтын табуу боюнча айтып беришет. | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табууда баштапкы функциянын табууну, графиктерди пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Ийри сызыктуу трапециянын аянтын табуу менен иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим ийри сызыктуу трапециянын аянты, графикте жайланышы боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №355. б) у= у=0, х=0, х=2; F(x)= S=F(2)-F(0)= г) у=-(х-1)3, у=0, х=0. F(x)= S=F(1)-F(0)= №356. а) y=3sin(x+ ), y=0, x= , x= F(x)= S=F(( )-F( б) y=2cos2x, y=0, x= x= ; F(x)=sin2x S=F( )-F( )=sin( )-sin( )=sin -sin( =1-(-1) | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Баштапкы функция, туундуну эсептөө эрежелери? -Ийри сызыктуу трапециянын аянты кантип табылат? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №356 (в, г). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Интеграл. Ньютон-Лейбництин формуласы.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, формулалар, презентация,
тех.каражаттар, видеосабак.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Интеграл жөнүндө түшүнүк, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча түшүнөт. | Интеграл белгиси, аны эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Ньютон-Лейбництин, интегралдоонун формуласын пайдаланат; | Формулалардын жардамы менен интегралды эсептей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 3-4’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Формулалар, графиктер, сүрөттөр, слайд менен кыска түшүндүрмө берилет. 3.Окуучулар менен бирдикте интеграл, Ньютон-Лейбництин формуласы, сызыктар менен чектелген фигуранын аянтын табуу боюнча талкууланат. | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалимдин жардамы менен формулаларды, эрежелерди түшүнөт. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-22’ | №357. а) б) в) г) №358. б) б) | Окуучулар интеграл, Ньютон-Лейбництин формуласын пайдалануу менен өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен эсептешет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интеграл деген эмне? -Ньютон-Лейбництин формуласы? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №358 ( в, г). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча айтып беришет. | Интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Интеграл, Ньютон-Лейбництин формуласын пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Интегралдын жардамы менен мисалдарды иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №359. а) 1 1=1. Далилденди. б) Далилденди. в) 1=1. Далилденди. г) 2=2; Далилденди. №360. а) y= , y=0, x= -1, x= S= б) y=x4, y=1; S= в) y=x2-4x+5, y=0, x=0, y=4; S= г) y=x2-4x+5, y=5; x2-4x+5=5 x2-4x=0 x=0, x=4. S= | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интеграл деген эмне? -Ньютон-Лейбництин формуласы? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №361. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Көнүгүү иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча айтып беришет. | Интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Интеграл, Ньютон-Лейбництин формуласын пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Интегралдын жардамы менен мисалдарды иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №362. а) 3; б) в) г) №363. а) б) в) г) №364. а) y=x3, y=8, x=1; x3=8, x=2. S= г) y=sinx, y= | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интеграл деген эмне? -Ньютон-Лейбництин формуласы? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №364(б, в) 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Мисал иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча айтып беришет. | Интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Интеграл, Ньютон-Лейбництин формуласын пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Интегралдын жардамы менен мисалдарды иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим интегралды эсептөө, Ньютон-Лейбництин формуласы боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияга мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №365. а) у=4х-х2, у=4-х; 4х-х2=4-х х2-5х+4=0 Д=25-4*4=16 х1=1, х2=4; S=SABCD-SABD= 4,5; б) ; x3=8, x=2. S=SABC+SCBED= в) y=x2, y=2x; x2=2x, x2-2x=0 x(x-2)=0 x1=0, x2=2. г) y=6-2x, y=6+x-x2; 6-2x=6+x-x2; x2-3x=0, x(x-3)=0 x1=0, x2=3. S= №363. y=8x-2x2, х=0. x= , y=8. (2; 8) жаныманын жануу чекити у'=8-4х у'(2)=8-4*2=0 у=у(2)+у'(2)(х-2)=8*2-2*22+0(х-2)=16-8+0=8. S= Ж: кв.бирдик. №368. f(x)=8-0,5x2, x=-2, x=1. f '(x)=-x f (-2)=2, f '(-2)=2, y=6+2(x+2)=2x+10. S= Ж: 4,5 кв.бирдик. | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Баштапкы функциянын аныктамасын, туундуну эсептөө эрежелерин пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интеграл деген эмне? -Ньютон-Лейбництин формуласы? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №366. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Интегралдын колдонулушу.
Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, формулалар, презентация,
тех.каражаттар, видеосабак.
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Нерсенин көлөмүн эсептөөдө, физикада интегралдын колдонулушу боюнча түшүнөт. | Интегралдын колдонулушу, формуласы боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Ньютон-Лейбництин, интегралдоонун формуласын пайдаланат, турмуш менен байланыштырат; | Формулалардын жардамы менен интегралды эсептей алса, турмуш менен байланыштырса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашса, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдоо. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 3-4’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Интегралдын колдонулушу боюнча формулалар, графиктер, сүрөттөр, слайд менен кыска түшүндүрмө берилет. 3.Окуучулар менен бирдикте интегралдын колдонулушу боюнча талкууланат. | 1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Мугалимдин жардамы менен формулаларды, эрежелерди түшүнөт. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 8-10’ | | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 20-22’ | №370. а) y=x2+1, x=0, x=1, y=0. V= в) y= , x=1, y=0. | Окуучулар интеграл, интегралдын көлөмдү эсептөөдө, физикада колдонулушун пайдалануу менен өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен эсептешет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интегралдын жардамы менен нерсенин көлөмү кантип эсептелет? -Интегралдын колдонулушу б-ча айтып бергиле? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №370 ( б, г). 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп, суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы, алган упайлары эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Мисал иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Нерсенин көлөмүн эсептөөдө, физикада колдонулушу боюнча айтып беришет. | Интегралдын колдонулушу боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Интегралдын колдонулушу боюнча формулаларды пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Интегралдын жардамы менен мисалдарды иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим интегралды эсептөө, интегралдын колдонулушу боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Интегралдын колдонулушуна мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №371. а) у=х2, у=х; х2=х, х2-х=0, х=0, х=1. ; Жообу: V= ; б) ; Жообу: V= в) y=x+2, y=1, x=0, x=2; Жообу: V= г) y= , y=x; V= Жообу: V= №372. АОВ тик бурчтуу үч бурчтугу АВ2=ОА2-ОВ2 же r2=R2-x2, S(x)= (R2-x2) V= №373. Гуктун закону F=kx, k=F/x Шарт боюнча болгондо, х=0,001 м. Анда A= Ж: 0,16 Дж. | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Интегралдын формуласын, анын колдонулушун пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интеграл деген эмне? -Интегралдын колд-у жөнүндө айтып берг? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №374. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим:______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Мисал иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, формулалар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Нерсенин көлөмүн эсептөөдө, физикада колдонулушу боюнча айтып беришет. | Интегралдын колдонулушу боюнча түшүнсө; |
Өнүктүрүүчүлүк | Интегралдын колдонулушу боюнча формулаларды пайдаланып, мисалдарды чыгарат. | Интегралдын жардамы менен мисалдарды иштей алса; |
Тарбиялык | Бири бирин угат, бири-бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Кунт коюп угуп, бири-бирине жардамдашат, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу, окуучуларды сабакка даярдайт. 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте сабакка даярдайт. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама |
2. Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 6-8’ | Окуучулардын тема боюнча билимин билүү максатында суроолорду берет. Окуучулардын оюн угат. Мугалим интегралды эсептөө, интегралдын колдонулушу боюнча кайталайт. | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун билгендерин айтышат. Мугалимден тема боюнча маалымат алышат. Керектүү маалыматты депте- рине жазышат. Суроолорго жооп беришет. | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Интегралдын колдонулушуна мисал келтиришет. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | №375. Кулондун закону: F= -пропорциялуулук коэффициенти, q-заряддын чоңдугу, x-заряд менен электрондун арасындагы аралык. ; 1) 2) №376. Суунун басымынын күчү: R= окшош, анда №377. Калыңдыгы-dx, Тыгыздыгы:P Бийиктиги-х Цилндрдин көлөмү- ал эми салмагы: . A= №377. Шарды n катмарга бөлөбүз, болсо, анда | Мисалдарды өз алдынча, бири-бирине жардам берүү менен иштешет. Интегралдын формуласын, анын колдонулушун пайдаланышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б Калыптандыруучу баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет: -Интеграл деген эмне? -Интегралдын колдонулушу жөнүндө айтып бергиле? 2.Талкуу 3.Үй тапшырма берилет: №379. 4. Баалоо. | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет. Суроолорго жооп айтышат. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Жыйынтыктоочу баалоо. |
“______”___________-20 -жыл ОББ текшердим: ______________ |
Предмет | Алгебра | 11 -класс | I чейрек | № |
Сабактын темасы: Кайталоо үчүн көнүгүүлөр.
Сабактын тиби: сабак-таймаш
Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: карточкалар, тех.каражаттар
Сабактын максаттары | Күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк | Баштапкы функция, интеграл боюнча кайталоо менен эрежелерин, касиеттерин айтышат; | Баштапкы функция, интегралдын эрежелерин, касиеттерин билишсе; |
Өнүктүрүүчүлүк | Суроолорго, тесттик тапшырмаларга жооп берүү менен кайталоого мисалдар иштешет, ой-жүгүртүүлөрүн өстүрүшөт; | Эрежелер боюнча берилген суроолорго жооп беришсе, мисалдарды иштей алса; |
Тарбиялык | Суроолорго так жооп беришет, бири бирин угат, топто иштейт, бири бирине жардамдашат,өз алдынча иштешет. | Бири-бирине тоскоол болбой, топто, жупта иштесе, суроолорго жооп беришсе. |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)
3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)
3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)
4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окуучуларды калып комп-р | Баалоо |
Нег. | Пред | |
1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай түзүү үчүн бири-бирине каалоо айтуу. 2.Шыктандыруу 3. Классты 3 топко бөлүп, ат коюу. | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат. 2. Бөлүнгөн топтор өздөрүнө ат коюшат. | НК 3 | ПК 2 | “Азаматсыңар” дагы эмнени кааалайсыңар?” |
2.Өтүлгөн материалдарды кайталоо | 5-10’ | 1. окуучулар сабакка карата максат коюшат. 2.Окуучулардын өтүлгөн темалар боюнча эске тутууларын, билимин билүү максатында суроолорду берет: -Баштапкы функция-н аныкт-н келтиргиле? -Баштапкы функция-н негизги касиеттери; -Берилген функциялар үчүн баштапкы функциянын жалпы түрү кантип табылат? -Баштапкы функцияга берилген мисалдарды аткарышат; Окуучулардын оюн угат. Мугалим эрежелерин кайталайт. | 1.Сабакка карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат. 2. Өтүлгөн темалар боюнча эрежелерин кайталашат, жооп берген суроолорго упай алышат. 3. Мугалимге түшүнбөгөн суроолорун беришет. | НК 2 | ПК 2 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? Жооп берген окуучулар геометриялык фигураларды алышат. Калыптандыруучу баалоо. |
Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Баштапкы функцияны табуу менен жарышат. | НК 2 | | |
4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 15-20’ | Кайталоо үчүн көнүгүүлөрдөн иштөө: №1. 2). а) f(x)=2x+3, F(x)=x2+3x+1; F'(x)=(x2+3x+1)'=2x+3=f(x); б) f(x)=sin2x+3, F(x)= F'(x)= в) f(x)=-x3+5, F(x)= F'(x)= г) 3) а) F(x)=x2-x, f(x)=2x-1; F'(x)=(x2-х)'=2x-1=f(x); Ж: башт.функ.болот. б) Ж: башт.функ.болот. в) Ж: башт.ф.болбойт. г) Ж: башт.ф.болбойт. №2. а) б) в) г) | Эрежелерди, касиеттерди пайдаланып, баштапкы функция, баштапкы функциянын жалпы түрүн табуу, касиеттери боюнча берилген мисалдарды топтордо, жуптарда өз алдынча иштешет. | НК 2 НК 3 | ПК 2 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б. Мисалдарды иштегендерге упай берилет. Калыптандыруучу баалоо. |
5. Тесттик тапшырма менен иштөө | 5-10’ | Тех. каражаттын жардамында тесттик тапшырмаларды берүү. | Тесттик тапшырмалар менен иштешет. | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Диалгностикалык баалоо. |
5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Сабакты бышыктоо: топтун жыйынтыгын чыгаруу. 2.Талкуу. 3.Үй тапшырма: №2 (3). 4. Баалоо | Окуучулар топтун, өз алдынча топтогон балдарын эсептешет. Жыйынтыгын чыгарышат. | НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Жыйынтыктоочу баалоо. Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. Упайлар эсептелет. Жыйынтыктоочу баалоо. |