Сабактын темасы: Африканын физикалык-географиялык абалы, Африканы изилдөө, материктин рельефи жана кен байлыктары
Сабактын максаты:
- Окуучулар Африка материигинин физикалык-географиялык абалы, изилдөө тарыхы, рельефи жана кен байлыктары жөнүндө түшүнүк алышат.
- Африка материгинин бардык өзгөчөлүктөрүн картадан табышат, контур картага түшүрүшөт.
- Сабакка болгон кызыгуусун арттыруу менен топтордо иштеп жатышып ынтымактуулукка, бири-биринин сөзүн угууга тарбияланышат
Сабактын жабдылышы: Дүйнөнүн физикалык абалы, ТСО, ватман, таркатма материалдар, атлас, контур карта, маркер, скотч
Сабактын жүрүшү:
1-кадам: Уюштуруу иштери.
- Мугалим сабактын темасын, максаттарын, сабактын жүрүшү жөнүндө айтып берет.
- Жагымдуу жагдай түзүү.
Аңгеме айтуу
Африкада адам жегичтер уруусу пайда болуптур. Бул окуя тууралуу 2010-жылы Фликсер сайтына жарыяланыптыр. Бул маалымат фейк болуп чыгат. Жалган маалымат таркаткандыгы үчүн Фликсер сайтына олчойгон штраф салынып, инструкциясы өзгөртүлүптүр.
“Акыл чабуулу”
ЭҢ ЭҢ ЭҢ
- Дүйнө жүзундөгү эң чоң жаныбар-көк кит.
- Дүйнөдөгү эң узун дарыя-Нил
- Эн чоң окены-тынч
- Эң кичине океан-Түндүк муз океаны.
- Эң чоң чөл-Сахара.
- Эң чоң арал-Гренландия.
- Эң чоң жарым арал-Сауд аравиясы
- Эң чоң көл-Каспий
- Эң суусу мол дарыя-Амазонка
- Дүйнө жүзундөгү эң бийик чоку- Жомолунгма 8848метр
2-кадам: Үй тапшырмасын суроо:
“Экологиялык көйгөйлөр тууралуу” дил баян жазып келүү.
3-кадам: Жаңы теманын үстүнөн иштөө:
Мугалим тарабынан темага байланыштуу слайд көрсөтүлөт. Жаны маалыматтарды айтып берет.
Окуучулар 3 топко бөлүнүшөт. Топторго ат коюлат. Топтордо иштөөдө “Ротация усулу” колдонулат. Берилген убакыт аяктаган соң топтордун лидерлери презентация жасашат.
1-топ: “Окумуштуулар”. Африканын физикалык-географиялык абалы жөнүндө айтып беришет.
2-топ: “Тарыхчылар”. Африканы изилдөө тарыхын айтып беришет.
3-топ: “Саякатчылар”. Материктин рельефин жана кен байлыктарын айтып беришет.
4-кадам: Сабакты бышыктоо.
Жуптарда иштөө: мугалим тарабынан контур карта таркатылат.
1-топ: “Окумуштуулар”. Африканын эң четки чекиттерин, арал, жарым аралдарын контур картага түшүрүшөт.
2-топ: “Тарыхчылар”. Африканы курчап турган океан деңиздерди контур картага түшүрүшөт.
3-топ: “Саякатчылар”. Кысык, булуңдарын контур картага түшүрүшөт.
5-кадам: Сабакты жыйынтыктоо. Сандар сүйлөйттү толтурушат.
30,3млн км2- аянты
13км материкти Европадан Гиралтар кысыгы бөлүп турат. 120км-түндүк чыгышта кууш Суец мойногу Евразия менен туташтырат.
160км-бул мойнок аркылуу 19-кылымда Суэц каналы казылган. 30500км- Африканын жээк бойлорунун узундугу.
1840-1873-жж- Давид Ливингстон изилдеген. Замбези дарыясын, Виктория шаркыратмасын.
1926-1927-жж-Н. Н.Вавилов Африкада өсүүчү өсүмдүктөрдү изилдеген.
600 -континентте өсүүчү өсүмдүктөрдүн үлгулөрү чогултулган. 200мден 1000мге чейин жеткен түздүктөр, бөксө тоолор басымдуулук кылат.
650м орточо бийиктиги.
5895м-эн бийик Климанджоро чокусунун бийиктиги
153м-эң төмөнкү Ассаль көлүнүн чуңкуру.
Сүйлөмдөрдү толукташат.
Мен үчүн бүгүнкү сабак ... болду.
Мен бүгүнкү сабактан ... үйрөндүм.
Мен бугүнкү сабакта ... билдим.
6-кадам: Үйгө тапшырма берүү.
Өтүлгөн теманы окуп, конспектилеп, Африканын физикалык-географиялык абалын, рельефин контур картага түшүрүп келүү.
7-кадам: Баалоо.
Окуучулар жекече, жуптарда, топтордо бааланышат.
Мактоо сөздөр айтылат. Калыптандыруучу баалоонун ыкмасы колдонулат.
Просмотр содержимого документа
«Африканын физикалык-географиялык абалы»
Сабактын темасы: Африканын физикалык-географиялык абалы, Африканы изилдөө, материктин рельефи жана кен байлыктары
Сабактын максаты:
Окуучулар Африка материигинин физикалык-географиялык абалы, изилдөө тарыхы, рельефи жана кен байлыктары жөнүндө түшүнүк алышат.
Африка материгинин бардык өзгөчөлүктөрүн картадан табышат, контур картага түшүрүшөт.
Сабакка болгон кызыгуусун арттыруу менен топтордо иштеп жатышып ынтымактуулукка, бири-биринин сөзүн угууга тарбияланышат
Сабактын жабдылышы: Дүйнөнүн физикалык абалы, ТСО, ватман, таркатма материалдар, атлас, контур карта, маркер, скотч
Сабактын жүрүшү:
1-кадам: Уюштуруу иштери.
Мугалим сабактын темасын, максаттарын, сабактын жүрүшү жөнүндө айтып берет.
Жагымдуу жагдай түзүү.
Аңгеме айтуу
Африкада адам жегичтер уруусу пайда болуптур. Бул окуя тууралуу 2010-жылы Фликсер сайтына жарыяланыптыр. Бул маалымат фейк болуп чыгат. Жалган маалымат таркаткандыгы үчүн Фликсер сайтына олчойгон штраф салынып, инструкциясы өзгөртүлүптүр.
“Акыл чабуулу”
ЭҢ ЭҢ ЭҢ
Дүйнө жүзундөгү эң чоң жаныбар-көк кит.
Дүйнөдөгү эң узун дарыя-Нил
Эн чоң окены-тынч
Эң кичине океан-Түндүк муз океаны.
Эң чоң чөл-Сахара.
Эң чоң арал-Гренландия.
Эң чоң жарым арал-Сауд аравиясы
Эң чоң көл-Каспий
Эң суусу мол дарыя-Амазонка
Дүйнө жүзундөгү эң бийик чоку- Жомолунгма 8848метр
2-кадам: Үй тапшырмасын суроо:
“Экологиялык көйгөйлөр тууралуу” дил баян жазып келүү.
3-кадам: Жаңы теманын үстүнөн иштөө:
Мугалим тарабынан темага байланыштуу слайд көрсөтүлөт. Жаны маалыматтарды айтып берет.
Окуучулар 3 топко бөлүнүшөт. Топторго ат коюлат. Топтордо иштөөдө “Ротация усулу” колдонулат. Берилген убакыт аяктаган соң топтордун лидерлери презентация жасашат.
1-топ: “Окумуштуулар”. Африканын физикалык-географиялык абалы жөнүндө айтып беришет.
2-топ: “Тарыхчылар”. Африканы изилдөө тарыхын айтып беришет.
3-топ: “Саякатчылар”. Материктин рельефин жана кен байлыктарын айтып беришет.
4-кадам: Сабакты бышыктоо.
Жуптарда иштөө: мугалим тарабынан контур карта таркатылат.
1-топ: “Окумуштуулар”. Африканын эң четки чекиттерин, арал, жарым аралдарын контур картага түшүрүшөт.
2-топ: “Тарыхчылар”. Африканы курчап турган океан деңиздерди контур картага түшүрүшөт.
3-топ: “Саякатчылар”. Кысык, булуңдарын контур картага түшүрүшөт.
5-кадам: Сабакты жыйынтыктоо. Сандар сүйлөйттү толтурушат.
30,3млн км2- аянты
13км материкти Европадан Гиралтар кысыгы бөлүп турат. 120км-түндүк чыгышта кууш Суец мойногу Евразия менен туташтырат.
160км-бул мойнок аркылуу 19-кылымда Суэц каналы казылган. 30500км- Африканын жээк бойлорунун узундугу.
1840-1873-жж- Давид Ливингстон изилдеген. Замбези дарыясын, Виктория шаркыратмасын.
1926-1927-жж-Н. Н.Вавилов Африкада өсүүчү өсүмдүктөрдү изилдеген.
600 -континентте өсүүчү өсүмдүктөрдүн үлгулөрү чогултулган. 200мден 1000мге чейин жеткен түздүктөр, бөксө тоолор басымдуулук кылат.
650м орточо бийиктиги.
5895м-эн бийик Климанджоро чокусунун бийиктиги
153м-эң төмөнкү Ассаль көлүнүн чуңкуру.
Сүйлөмдөрдү толукташат.
Мен үчүн бүгүнкү сабак ... болду.
Мен бүгүнкү сабактан ... үйрөндүм.
Мен бугүнкү сабакта ... билдим.
6-кадам: Үйгө тапшырма берүү.
Өтүлгөн теманы окуп, конспектилеп, Африканын физикалык-географиялык абалын, рельефин контур картага түшүрүп келүү.
7-кадам: Баалоо.
Окуучулар жекече, жуптарда, топтордо бааланышат.
Мактоо сөздөр айтылат. Калыптандыруучу баалоонун ыкмасы колдонулат.
Изилдөөчүлөр тобу