СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ақпаратты өлшеу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу

2.Оқушыларды түгелдеу

3.Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру

4. «Күнді бұлттан арылту» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды.

Топқа біріктіру

Ағаштың жапырақтарын, гүлдерін және жемістерін таңдау арқылы топқа біріктіру

Үй тапсырмасы

Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын сұрау

1. Ақпарат дегеніміз не?

2. Ақпаратты немен өлшейміз?

3. Биологияда паразит, информаикада өлшем бірлік?         /Бит/

4.  Бит дегеніміз не?

5.  Байт пен биттің айырмашылығы неде?

ҚБ.  Үй тапсырмасы бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

Просмотр содержимого документа
«Ақпаратты өлшеу»

Пән   Информатика    Cынып  5   Күні  14.11.2017 ж

Сабақ тақырыбы:

Ақпаратты өлшеу

Осы сабақта қол жеткізі-летін оқу мақсаттары

5.2.1.2 - ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін қолдану және анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлығы орындай алады: Ақпараттың өлшем бірліктерін жатқа айту, бір-бірнен ажырату.

Көпшілігі орындай алады : Ақпаратты, өлшем бірліктердің көмегімен мөлшерін өлшеу.

Кейбірі орындай алады: Компьютердегі кез-келген ақпаратты басқа өлшем бірліктеріне ауыстыру, тапсырмалар орындау

Бағалау критерийлері

Ақпараттың өлшем бірліктерінің көлемін біледі, ажырата алады.

Ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірліктеріне ауыстырады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Бит, байт, килобайт, мегабайт, гегабайт, петабайт, эксабайт.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сіздер жалпы ақпараттарды қалай сақтайсыздар?

Ақпаратты қалай тасымалдайсыздар ?

Ақпараттың қандай түрлері бар? Оны біз қалай қабылдаймыз?

Оқушыларды өз ойларын айтуға үйрете отырып, ақпарат түрлері жайлы қаншалықты хабардар екенін білу.

Қосымша ақпараттар беру.

Дыбыстық ақпарат, символдық ақпарат, сандық ақпарат, бейнелік ақпарат т.б

Құндылықтарды дарыту

Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, іздену қабілеттерін арттыру, адам бойындағы ізгі қасиеттерді құрметтеу.

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы оқу:

Ақпарат, ақпараттың өлшем бірліктері.

Жоспар

Жоспар-ланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Педагогика-лық әдіс-тәсілдер

(жұмыс түрлері)

Ресурс-тар


Басы






10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу

2.Оқушыларды түгелдеу

3.Оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру

4. «Күнді бұлттан арылту» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды.

Топқа біріктіру

Ағаштың жапырақтарын, гүлдерін және жемістерін таңдау арқылы топқа біріктіру

Үй тапсырмасы

Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын сұрау

1. Ақпарат дегеніміз не?

2. Ақпаратты немен өлшейміз?

3. Биологияда паразит, информаикада өлшем бірлік? /Бит/

4. Бит дегеніміз не?

5. Байт пен биттің айырмашылығы неде?

ҚБ. Үй тапсырмасы бойынша сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау




«Күнді бұлттан арылту»


«Жеміс ағашы»



«Кім шапшаң» әдісі


Жеке жұмыс





Стикер




Түрлі түсті қағаз





АКТ




Ортасы









20 минут

Жаңа сабақ

Флипчартта ақпарат өлшемдері көрсетіледі:

Бит – ақпараттың ең кіші өлшем бірілігі 0 немесе 1 мәндерін қабылдайды. Бір символ 1 байтпен /8 бит/ кодталады

8 бит = 1 байт, 1 килобайт = 1024 байт,

1 мегабайт = 1024 килобайт 1гигабайт = 1024 мегабайт

1 петабайт = 1024 гигобайт

1-тапсырма

Ақпараттың өлшем бірліктерін тауып, ретімен орналастырып, көрсетіңдер.

Петабайт, см, бит, км, килобайт, кг, байт, градус, вольт, грамм, мегабайт, герц.

ҚБ. «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

Дескриптор

1.Ақпараттың өлшем бірліктерін басқа өлшем бірлігенен ажырата алады.

2-тапсырма

Ақпараттың өлшем бірліктерін өсу ретімен орналастыр:

16 бит, 1 гигобайт, 160 байт, 4 мегобайт , 200 килобайт. ҚБ.

«Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалау

Дескриптор

1.Ақпараттың өлшем бірліктерінің көлемін біледі.

3-тапсырма

3 топтан 3 оқушы кез-келген 3 компьютерді таңдап, ондағы С дискісіндегі ақпараттардың типтеріне қарап көлемін анықта. Мысалы: мәтіндік/*.docx, *.txt/ дыбыстық/*.mp3, *.wav / және бейне/видео/*.mp4, *.avi.

Дескриптор

1.Компьютерде немесе ақпарат тасымалдаушыларды пайдалану барысында қандай ақпараттың түрімен /типімен/ өмірде көбірек жұмыс жасайтынын салыстырады.




Диалог





Топтық жұмыс






Топтық жұмыс







Жұптық жұмыс




Топтық жұмыс





























АКТ

Соңы


Қоры-

тынды

5 минут

Сабақты бекіту

Оқушыларға «Жаңылмай тап» әдісі бойынша сөзжұмбақ шешкізіп, сабақты қорытындылаймын.



1


А








2




Қ











3

П








4




А









5



Р










6


А









7



Т








  1. 8 бит неге тең/бір символдың коды/

  2. Басқарушы ақпаратты енгізеді

  3. Ақпаратты қағазға басып шығарады

  4. Ақпараттың өлшем бірлігі

  5. Мәтіндік және сандық ақпаратты енгізеді

  6. Аты бар байттар тізбегі

  7. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі

«Жаңылмай тап» әдісі













АКТ

Үйге тапсыр-ма

2 минут

1.Қандай ақпарат бізге ақпарат болады, ал қайсысы ақпарат бола алмайды?

2.7 килобайтта неше бит бар?

3.7 мегобайтта неше байт бар?

4.CD дискіге қанша ақпарат сияды, ал DVD дискіге қанша ақпарат сияды?

5.Бейне /видео/ ақпарат пен дыбыстық /аудио/ ақпарат көлемінде қандай айырмашылықтар бар? Қандай ақпарат тасығыштарды білесіңдер?

6.Адам миының ақпарат сиымдылығы орташа есепте нешеге тең?

Жеке жұмыс

Ғалам-тор арқылы іздену

Кері байла-ныс

3 минут

Сабақтан үйренген, білген, алған әсерлерін «Тілек» ағашына жазып қалдырады


«Тілек» ағашы


Стикер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз



Оқушылардың қабылдау, танымдық деңгейіне байланысты «Кім шапшаң», «Жаңылмай тап», «Диалог» әдістерін таңдадым. Қабілеті жоғары оқушылар сабақтан алған әсерін сипаттап, флешкаға бейне, дыбыстық және мәтіндік ақпарат жазады. ЭЕМ жадысымен адамның жадысын салыстырады.

Бағалау- оқушы білімін тек-

серуді қалай жоспарлайсыз?




Әр тапсырмаға дескриптор құрастырдым.

Қалыптастырушы бағалауды қолданамын. Тапсырмаларды орындау барысында оқушыларды «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағалап, информатика пәніне деген қызығушылығын арттыру үшін мақтап, мадақтап отырамын. Оқушылардан кері байланыс алу арқылы оқушылардың білімдерін толықтырамын.

ТҚЕ сақтау. Пәнаралық байланыс:



математика

Бүгінгі сабақта ақпараттың өлшем бірліктерін математика пәнімен байланыстырдым. Себебі, балалар ақпаратты есенптеуде әртүрлі көбейту, сандарды салыстыру амалдарын орындады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті?

Қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(Тапсырмалар сәйкес келді ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаландыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз







Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!